Koszty prowadzenia strony

W poprzednim wpisie wspomniałem o niewielkich kosztach prowadzenia strony. Niestety rzeczywistość jest bardziej kosztowna. Koszt rzędu 100 złotych jest ceną promocyjną za pierwszy rok korzystania z usługi. Ale właśnie przyszła faktura za przedłużenie abonamentu, na kwotę 738 złotych. Składa się na nią koszt domeny 100 PLN i koszt usługi WordPress 500 PLN (netto). Z VAT’em daje to wspomnianą kwotę. Podejrzewam, że za certyfikat SSL trzeba dopłacić ekstra. Na takich warunkach nie stać mnie na utrzymanie strony, na której w gruncie rzeczy nic się nie dzieje.

Podsumowanie

Miałem dobry pomysł, ale straciłem do niego serce, już w kwietniu. Skończył się Wielki Post i zacząłem żyć „normalnym życiem”, zajmując się innymi, chyba mniej ambitnymi sprawami. W tym czasie Tłumacz Google bardzo poprawił swoją jakość, aż dziwne jak wiele zmieniło się przez kilka miesięcy. Wkrótce skończy mi się okres, na który wykupiłem tą domenę. Co tu zrobić? Wierzyć, że jeszcze coś będę z tym projektem robił? Czy dać sobie spokój, mając satysfakcję, że mimo wszystko czegoś się nauczyłem.
Co ciekawsze, nie nauczyłem się zbyt wiele o Javie, chociaż i to ma pewne znaczenie, bo jestem teraz trochę bardziej na bieżąco z dzisiejszymi technologiami. Ale głównie nauczyłem się, że założenie strony internetowej i zarządzanie nią jest dzisiaj dziecinnie proste. Domena wraz z usługą WordPressa kosztuje około 100 złotych rocznie. Mogą być oczywiście jakieś dodatkowe koszty, np. wykupienie profesjonalnego motywu. Jednak zasadniczo wystarczy mieć pomysł, trochę czasu i przede wszystkim konsekwencji, żeby opracować naprawdę atrakcyjną stronę internetową.

Na obrazku strach na wróble.